Wyposażenie ogrodu

Jaki hamak do ogrodu?

Hamak jest synonimem relaksu. Nie bez powodu pojawia się na wielu grafikach promujących odpoczynek lub wakacje pod palmami. Jednak aby korzystać z błogiego wypoczynku w hamaku, wcale nie potrzebujesz palm — wystarczą drzewa w przydomowym ogrodzie. Jaki hamak wybrać do ogrodu? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie są jego wady i zalety?

Hamak ogrodowy

Na rynku dostępne są dwa najpopularniejsze rodzaje hamaków — hamaki ze stelażem oraz przeznaczone do rozwieszenia pomiędzy drzewami. Tradycyjny hamak przywiązywany do drzew jest tańszy i łatwiejszy do przenoszenia (zmieści się nawet do plecaka). Warto również wspomnieć, że jest znacznie bezpieczniejszy dla dzieci. Siadając czy kładąc się na nim, mocniej się w nim zapadamy, dzięki czemu ryzyko upadku jest znacznie mniejsze. Drugim popularnym rodzajem jest mocowany do drzewa hamak z poprzeczkami, które usztywniają konstrukcję. Idealnie nadaje się do leżenia, ponieważ nie zapada się. Niestety jest cięższy, droższy i zajmuje więcej miejsca po złożeniu. Na plus dla pierwszej propozycji jest fakt, że w hamaku tradycyjnym w porównaniu do modelu z poprzeczkami wygodniej się śpi.

Niecodzienną propozycją jest hamak-huśtawka mocowany do gałęzi, który przypomina wygodny fotel na drzewie tzw. hamak hiszpański. Jego największymi zaletami jest możliwość siedzenia i uniwersalność — można go powiesić zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Niestety jest droższy od innych rodzajów hamaków. Ciekawą propozycją jest też wolnostojący hamak-leżanka. Największymi zaletami hamaków ze stelażem jest fakt, że do ich rozłożenia nie są potrzebne drzewa, oraz że można je dowolnie przenosić. 

Ostatnim rodzajem, na który warto zwrócić uwagę, jest hamak-namiot. Ta propozycja z pewnością spodoba się osobom, które lubią spać pod chmurką i kontakt z naturą. Co ciekawe, hamak sprawdzi się również w warunkach turystycznych, ponieważ chroni przed deszczem, wiatrem i owadami. Niestety w porównaniu do reszty rodzajów jest mniej uniwersalny, droższy i mniej popularny, przez co zdecydowanie mniej dostępny.

Hamak dla dzieci

Na rynku dostępne są zarówno hamaki dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci. To, co wyróżnia je spośród innych modeli, to nie tylko mniejsze wymiary, ale również odpowiednie wyprofilowanie i dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo. Popularnymi rodzajami są klasyczne, w kształcie krzesełka z usztywnianymi bokami i pasami bezpieczeństwa (wyglądem przypominające kołyskę). Ciekawą propozycją dla przedszkolaków jest niestandardowy hamak-tunel.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybierając hamak do ogrodu, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg różnych kwestii, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję. Pierwszą istotną rzeczą jest materiał i jakość wykonania. Im grubszy i solidniejszy hamak, tym dłużej będzie nam służyć. Zwróćmy również uwagę na wykończenia i mocowania, które powinny być wytrzymałe. W parze z wysoką jakością wykonania idzie wysoka wytrzymałość. Pomimo że większość producentów stara się zachować zapas, gdy chodzi o określenie maksymalnego obciążenia hamaku, warto upewnić się, czy dany model będzie dla nas odpowiedni. Nie powinno się również skakać na hamaku lub siadać na nim z impetem, ponieważ siły nie będą rozkładać się równomiernie, co może spowodować pęknięcia materiału czy uszkodzenie konstrukcji. Istotnym parametrem jest również długość. Jeśli zależy nam na tym, aby zabierać hamak na wycieczki, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wagę i wielkość po złożeniu. Wiadomo, że im mniejszy i lżejszy, tym łatwiej będzie nam z nim podróżować. Ostatnim parametrem, który powinien odegrać ważną rolę przy wyborze idealnego modelu jest odporność tkaniny na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz i intensywne słońce. Dzięki dodatkowym oznaczeniom dowiemy się, czy hamak jest odporny na wilgoć i blaknięcie.

Hamaki dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych zazwyczaj wykonane są ze sznurka lub grubego materiału. Wbrew pozorom gęsto pleciony sznurek wcale nie jest słaby czy niewygodny — jest miękki, delikatny w dotyku, a także przewiewny, co z pewnością docenimy latem. Zdecydowanie łatwiej dostępnym materiałem, z którego są zrobione hamaki ze stelażem lub mocowane do drzewa, jest płótno.

Wybierając materiał hamaka, warto poznać wady i zalety każdego rozwiązania. Zdecydowanie najwygodniejsza jest drobna, bawełniana siateczka, która idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Niestety łatwo ją uszkodzić, ponieważ podczas składania plącze się i zaciąga. Warto wiedzieć, że hamak wykonany z płótna jest trwalszy, ale mniej odporny na blaknięcie, a po zmoknięciu zdecydowanie dłużej schnie.

Jaki hamak do ogrodu wybrać?

Aby podjąć decyzję, z której będziemy zadowoleni, należy przede wszystkim zastanowić się, dlaczego chcemy kupić hamak? Co chcemy w nim robić? Gdzie chcemy go używać? Wolimy, aby przez większość czasu był w słońcu czy w cieniu? Chcemy w nim spać czy czytać książkę? Pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jest sporo, ale dzięki nim zrozumiemy swoje potrzeby i spośród wielu propozycji będziemy mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Wygoda przede wszystkim

Hamak jest wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem idealnym do każdego ogrodu – można w nim odpoczywać, spać, czytać, korzystać z telefonu, opalać się i wiele więcej… Niestety częste leżenie w hamaku nie wpływa dobrze na kręgosłup, jednak używany z rozsądkiem pomoże nam się zrelaksować i prawdziwie wypocząć.

Wybierając wymarzony hamak, warto również spojrzeć na dostępne akcesoria. Do wyboru mamy między innymi różnego rodzaju stojaki, które można dobierać ze względu na materiał, wygląd i przeznaczenie hamaka. Jeśli w naszym ogrodzie często pojawiają się komary, idealnym dodatkiem będzie moskitiera. Natomiast jeśli nie chcemy za każdym razem składać i rozkładać hamaka, warto dokupić do niego dopasowany pokrowiec, który ochroni go przed opadami deszczu.

Alternatywa dla hamaka ogrodowego

Coraz więcej osób kupuje hamak ze stelażem z przeznaczeniem do wypoczynku w domu. Pomimo że hamaki najczęściej kojarzą się z wyposażeniem pokoju dziecięcego, świetnie sprawdzą się również w salonie lub sypialni zamiast klasycznego fotela. Największą zaletą domowych hamaków jest ich wygląd. W przeciwieństwie do innych rodzajów mają ciekawsze kolory i wzory, które pozwalają na perfekcyjne wpasowanie się w wystrój wnętrza. Modele przeznaczone do mieszkania najczęściej są podwieszane do sufitu, choć istnieją wyjątki. Hamak w domu tworzy idealne miejsce do relaksu. Jak widać, hamak jest niezwykle uniwersalnym miejscem do wypoczynku, które doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i w domu. To idealny wybór dla każdego, kto w ciągu dnia szuka sposobności, by prawdziwie się zrelaksować. Czas spędzony na hamaku z książką nawet we własnym ogrodzie może być równie odprężający, jak weekendowy wyjazd.

Hamak jest synonimem relaksu. Nie bez powodu pojawia się na wielu grafikach promujących odpoczynek lub wakacje pod palmami. Jednak aby korzystać z błogiego wypoczynku w hamaku, wcale nie potrzebujesz palm — wystarczą drzewa w przydomowym ogrodzie. Jaki hamak wybrać do ogrodu? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie są jego wady i zalety?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − cztery =