Praktyczne porady i wskazówki Wyposażenie ogrodu

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Dopóki pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, korzystajmy z tego w pełni, odpoczywając w zaciszu naszych ogrodów i tarasów. Niewątpliwie nasze meble ogrodowe umilają nam chwile w ogrodzie, bo któż z nas nie lubi położyć się wygodnie w hamaku lub biesiadować przy stole w gronie bliskich mu osób? Jeśli jednak chcemy cieszyć się – przez co najmniej kilka lat – wygodą, komfortem i estetycznym wyglądem naszych mebli ogrodowych, musimy pamiętać o tym, by odpowiednio o nie zadbać i zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Udzielimy dzisiaj kilku wskazówek, w jaki sposób skutecznie to zrobić, mając na uwadze materiał, z jakiego są wykonane.

Zabezpieczanie aluminiowych mebli ogrodowych

Aluminiowe meble ogrodowe mają wiele zalet. Są lekkie, bardzo trwałe i wytrzymałe. Wyglądają estetycznie, elegancko i stylowo. Główną zaletą tych mebli jest jednak fakt, że są bardzo odporne na działanie diametralnie różnych warunków pogodowych. Meble aluminiowe malowane są metodą proszkową, dzięki czemu są odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami i korodowaniem. Stosunkowo łatwo się je czyści i nie wymagają konserwacji. Aby utrzymać je w nienagannym stanie i oczyścić z zabrudzeń, wystarczy użyć wilgotnej ściereczki do przetarcia aluminiowego korpusu stołu lub krzesła. Blaty stołów aluminiowych również wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Często są to wodoodporne deski kompozytowe WPC – nie sprawiają problemów z utrzymaniem czystości, za sprawą ich aluminiowej konstrukcji. Wystarczy w tym celu użyć zwilżonej ściereczki. Malowanie metodą proszkową chroni meble aluminiowe przed wiatrem, promieniowaniem UV, mrozem i wodą. Dzięki temu nie trzeba przechowywać ich w specjalnym pokrowcu i mogą stać na zewnątrz przez cały rok. Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednim miejscem, by je zabezpieczyć w okresie jesienno-zimowym, warto to zrobić. Uchroni to nasze meble przed zabrudzeniami spowodowanymi np. przez odchody ptaków.

Zabezpieczanie plastikowych mebli ogrodowych

Plastikowe meble ogrodowe są tańsze od mebli aluminiowych, ale bardziej podatne na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. W okresie jesienno-zimowym powinniśmy je przechowywać w ciepłym, suchym miejscu, np. w garażu lub altanie ogrodowej. Zanim je schowamy, powinniśmy oczyścić nasze meble z zabrudzeń i zanieczyszczeń. Możemy to zrobić, myjąc je dokładnie za pomocą ścierki i płynu do mycia naczyń lub innego uniwersalnego płynu czyszczącego. W tym celu używa się również roztworu ciepłej wody z szarym mydłem. W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń możemy zdecydować się na zastosowanie zmywaka do naczyń zwilżonego w ciepłej wodzie z dodatkiem żelu do mycia wanien akrylowych. Odradzamy stosowanie ostrych szczoteczek, jak i mleczek zawierających środki ścierne, ponieważ rysują plastik. Jeśli mamy problem z pozbyciem się plam po owadach, powinniśmy przetrzeć meble wodą z dodatkiem amoniaku lub octu. Po takim czyszczeniu opłukujemy je dokładnie wodą. Jeśli meble są w żywych kolorach, pamiętajmy o tym, by w bardzo upalne dni nie narażać ich na zbyt długie działanie światła słonecznego. Kolory mogą bowiem zblednąć. Dobrym pomysłem będzie schowanie ich choćby pod drzewem.

Zabezpieczanie mebli z technorattanu

Meble z technorattanu cieszą się ogromną popularnością, ponieważ wyglądają bardzo stylowo, są praktyczne, trwałe i wytrzymałe. Technorattan to materiał wykonany z lekkiego polietylenu, który jest całkowicie odporny na deszcz, promieniowanie słoneczne, śnieg, a także działanie mikroorganizmów. Przypomina wyglądem rattan, ale różni się od niego tym, że nie chłonie wilgoci, jak i nie wymaga warstwy ochronnej. Do czyszczenia takich mebli najlepiej jest użyć odkurzacza, który wyciągnie zanieczyszczenia kryjące się w szczelinach. Brud nie wnika w głąb syntetycznych włókien, pozostając jedynie na powierzchni. Można go również usunąć suchą lub lekko wilgotną szmatką albo strumieniem wody z węża ogrodowego. Meble z technorattanu mogą stać w pobliżu oczka wodnego lub basenu, ponieważ nawet pod wpływem wody zachowują swój kolor. Są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne i nie trzeba odnawiać ich powłoki. Nie trzeba ich również przechowywać w specjalnych warunkach w okresie jesienno-zimowym, ale warto wyczyścić je, osuszyć i schować w suchym, bezpiecznym miejscu, bądź przykryć folią. Nie jest to konieczne, ale z pewnością skróci czas wiosennych porządków.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − pięć =