Praktyczne porady i wskazówki Wyposażenie ogrodu

Czym malować ławki ogrodowe z drewna?

Ławki ogrodowe z drewna są popularnym i lubianym meblem ogrodowym. Jeśli chcemy, by na długo zachowały ładny wygląd i pozostały w dobrym stanie, musimy o nie regularnie dbać i zabezpieczać je przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Warunki panujące na zewnątrz, takie jak: deszcz, śnieg, mróz, wahania temperatury, wilgoć, silne promieniowanie UV, a także szkodniki, biokorozja, działanie grzybów pleśniowych oraz ryzyko uszkodzeń mechanicznych sprawiają, że nasze meble mogą zacząć butwieć, a na ich powierzchni mogą pojawiać się rysy i pęknięcia. Aby nie dopuścić do ich zupełnego zniszczenia, musimy cyklicznie je konserwować. Najlepiej jest to robić co roku wiosną, tuż przed sezonem. Najskuteczniejszą ochroną dla drewna jest jego malowanie.

Wybór środka do malowania drewnianej ławki

Jeśli chcemy podkreślić naturalną barwę drewna, wybierzmy lakiery, lazury, bejce, oleje. Lakier nada ławce połysku i zabezpieczy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, pozwalając uzyskać twardą, odporną na ścieranie powłokę. Bejca i olej podkreślą naturalne ułożenie słojów. Poza tym przeciwdziałają negatywnemu wpływowi wilgoci i słońca. Jeśli chcemy nadać inny, niecodzienny charakter naszej ławce, zdecydujmy się na farby dekoracyjno-ochronne, które są dostępne w szerokiej palecie kolorów. One również ochronią skutecznie drewno i sprawią, że będą wyjątkowe. Wybierając środek do malowania ławki, oprócz kwestii dekoracyjnej, zadbajmy także o to, by właściwie zabezpieczał on meble ogrodowe. Po wybraniu efektu, jaki chcemy osiągnąć, jak i odpowiedniego lakieru, zapoznajmy się z kartą techniczną produktu. Zawiera ona informacje dotyczące właściwych narzędzi do malowania danym preparatem, a także informacje o warunkach, w jakich należy przeprowadzić prace (temperatura, wilgotność otoczenia). Ponadto, uzyskamy porady związane z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Następnie przygotujmy sobie wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria, m.in. papier ścierny, detergent do mycia, taśmę i folię malarską, pędzle i wałki.

Przygotowanie powierzchni ławki

Chcąc przygotować odpowiednio ławkę do malowania, trzeba zwrócić uwagę, w jakim jest stanie. Jeśli jest to surowe drewno, to powinniśmy je zeszlifować, aby pozbyć się odstających włókien, a następnie zetrzeć pył. Jeśli są to stare meble, które odnawiamy, należy usunąć poprzednią warstwę lakieru lub farby. Możemy to zrobić, używając odpowiedniej grubości papieru ściernego. Jeśli warstwa jest gruba, użyjmy w tym celu specjalnej szlifierki lub środków chemicznych. Wyrównajmy ewentualne rysy. Pozbądźmy się odprysków i nierówności. Następnie należy zmatowić powierzchnię papierem drobnoziarnistym, wykonując ruchy wzdłuż słojów drewna. Można również użyć bloczków ściernych. Jeśli powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy zmatowienie powierzchni. Gdy malujemy ją innym produktem niż poprzednio, lepiej jest usunąć starą powłokę zupełnie.

Oczyszczanie z pyłu

Malowana ławka musi być sucha, czysta i równa, bez plam i żywicy. Dlatego następnym krokiem jest oczyszczenie jej z powstałego pyłu i kurzu. W tym celu należy ją umyć wodą z dodatkiem detergentu myjącego i odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Jeśli widzimy jakieś ubytki, musimy je uzupełnić szpachlówką ze specjalną masą naprawczą do drewna i poczekać aż całość wyschnie. W przypadku rozwoju pleśni i oznak biokorozji zaaplikujemy na fragmenty powierzchni specjalny środek grzybobójczy, postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Przed przystąpieniem do malowania, należy zabezpieczyć odpowiednio miejsce wokół ławki, aby nie zabrudzić trawy lub nawierzchni. Dodatkowo oklejmy też elementy konstrukcji ławki, których malować nie będziemy. Pierwszym etapem powinna być impregnacja, która przygotuje surowe drewno do dalszej obróbki, a przy tym odświeży to, które po zimie wymaga renowacji i nałożenia warstwy ochronnej. Specjalne impregnaty zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów oraz zabezpieczają przed nadmiernym wnikaniem wilgoci. Na rynku dostępne są preparaty, które łączą cechy zarówno impregnatu, jak i produktu wykańczającego.

Malowanie ławki

Sam proces malowania uzależniony jest od gatunku drewna, jakie chcemy pomalować, jak i od tego jaki wyrób do malowania wybraliśmy. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, których należy przestrzegać. Zawsze malujemy drewno wzdłuż zarysu słojów oraz nakładamy następną warstwy dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Na miękkie drewno nałóżmy grubszą warstwę wybranego preparatu, bo łatwo w nie wsiąknie. Twarde drewno nie przyjmie tak szybko lakieru lub impregnatu, więc mogą powstać zacieki w miejscu malowania. Nie używajmy więc zbyt mokrego pędzla. Najpierw najlepiej nałożyć farbę na miejsca trudno dostępne oraz na spód ławki, potem pomalujmy większe powierzchnie. Wyrób rozprowadza się równomiernie i dokładnie. Często, mimo przestrzegania kierunku malowania wzdłuż słojów, po jednokrotnym pokryciu go wybranym produktem (impregnatem, lakierem, bejcą, farbą itp.) włoski i włókna drewna wstają. Należy wtedy ponownie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym, by wyrównać nieestetyczne nierówności przed nałożeniem kolejnej warstwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + szesnaście =