Praktyczne porady i wskazówki Wyposażenie ogrodu

Jaką trampolinę kupić?

Dobrze wiemy, że ruch to zdrowie – zwłaszcza przebywając na świeżym powietrzu. Wiosna i lato to doskonały czas, aby zastanowić się nad tym, w jaki sposób zachęcić dzieci do częstszego przebywania na dworze i regularnej aktywności. Oprócz spacerów i wycieczek rowerowych warto się zastanowić również nad zajęciami ruchowymi, które będą łatwiejsze do zorganizowania i konsekwentnego praktykowania. Idealnym rozwiązaniem dla małych i dużych dzieci jest trampolina ogrodowa. Dowiedz się, czym należy się kierować przy jej wyborze.

Rodzaje trampolin

Wybierając trampolinę, warto również zastanowić się, który rodzaj będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Na rynku dostępnych jest kilka charakterystycznych modeli, które zostały stworzone do różnych celów. Trampolina domowa jest mała i nadaje się do zabawy w pokoju dziecka. Często taka trampolina nie ma siatki, ale jest też niższa, dzięki czemu ewentualny upadek nie będzie groźny. Dużą zaletą takich modeli jest możliwość trzymania ich w domu. Z kolei trampolina ogrodowa jest duża, dzięki czemu z powodzeniem może z niej korzystać więcej niż jedna osoba. Bezpieczniejsza do zabawy, otoczona jest siatką. Wadą może być jedynie fakt, że wymaga ogrodu, a w nim dużej ilości miejsca. Ostatnim modelem trampoliny jest tak zwany “fit and jump”, który służy do ćwiczeń fitness. Największym powodzeniem cieszy się na siłowniach i salkach gimnastycznych, gdzie można z niego korzystać pod okiem profesjonalnego trenera.

Ogrodowe przyjemności

Przydomowy ogród to wymarzony plac zabaw. Dzięki niemu mamy bezpośredni kontakt z naturą, świeżym powietrzem i słonecznymi promykami. Oprócz aranżacji z kwiatami warto zainwestować w atrakcje, które zmotywują nas do spędzania czasu na dworze. Urokliwa altanka z kompletem wypoczynkowym będzie świetną propozycją dla nastolatków i dorosłych. A co zachęci dzieci? Trampolina ogrodowa, na której popołudniami będą mogły skakać, spędzać czas z przyjaciółmi i bawić się do woli. Równie trafnym wyborem może być ogrodowy basen, jednak budowa oraz późniejsze utrzymanie go jest problematyczne i kosztowne. Odpowiednio dobrana trampolina ogrodowa dostarczy rozrywki każdemu członkowi rodziny. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

O czym należy pamiętać, wybierając trampolinę do ogrodu?

Nie warto kupować trampoliny pod wpływem impulsu, ponieważ potrzebne jest wcześniejsze przemyślenie kilku spraw. Między innymi tego, ile osób zazwyczaj będzie skakać jednocześnie oraz jakie będzie ich maksymalne obciążenie. Jeśli mamy mały ogród, należy również rzucić okiem na jego wymiary, aby mieć pewność, jaką maksymalną średnicę może mieć nasza trampolina ogrodowa. 

Po pierwsze – obciążenie trampoliny. Zdaniem wielu osób jest to najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Wpływa on nie tylko na ilość skaczących, ale również na zabawę, sprężystość i bezpieczeństwo. Przekroczenie maksymalnego obciążenia może skutkować zniszczeniem trampoliny ogrodowej, a nawet niebezpiecznym wypadkiem uczestników zabawy, którego skutki mogą być poważne. Parametr należy dobrać do ilości osób, które będą skakać jednocześnie. Warto wziąć pod uwagę również zapas – nie tylko sprawi, że dorastające dzieci będą mogły dłużej korzystać z trampoliny, ale również wtedy możemy bez obaw zaproponować znajomym wspólną zabawę na świeżym powietrzu. Najbezpieczniejszym maksymalnym obciążeniem jest 150 kg, co pozwala nam zostawić duży zapas, poprawiający komfort korzystania z zabawki.

Po drugie – średnica trampoliny ogrodowej. Niestety, pogodzenie optymalnej ilości osób z małą przestrzenią w ogrodzie może sprawiać problemy. Jednak należy pamiętać o tym, że na zbyt małej trampolinie będzie mogło pobawić się tylko jedno dziecko, co może być przyczyną konfliktów małych domowników i ich znajomych. Podobnie jak w przypadku wyboru maksymalnego obciążenia powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę osób, które jednocześnie miałyby się bawić. Należy pamiętać o zapasie miejsca, który może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Oprócz tego należy się zastanowić, ile miejsca w ogrodzie chcemy przeznaczyć na trampolinę. O ile w dużej przestrzeni nie będzie mieć to większego znaczenia, o tyle właściciele małych ogrodów powinni porządnie rozplanować jego układ.

Po trzecie – rodzaj siatki zabezpieczającej. Nie od dziś wiadomo, że bezpieczeństwo podczas zabawy jest najważniejsze. Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ i niefortunne zdarzenia mogą nastąpić w każdej chwili. Siatki zewnętrzne i wewnętrzne odpowiadają za bezpieczeństwo skaczącego. Chronią przed wypadnięciem i upadkiem z dużej wysokości. Wybierając model trampoliny ogrodowej, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada zarówno siatkę zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Brak którejś z nich skutecznie obniża poziom bezpieczeństwa.

Po czwarte – konstrukcja trampoliny. Pierwszą rzeczą, którą musimy sprawdzić, są nogi. Warto je obejrzeć pod kątem stabilności, jakości wykonania i trwałości użytych materiałów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zastosowane w nich blokady. Stelaż, podobnie jak nogi, również powinien być solidny i mocny. Wytrzymałe na wygięcia i złamania rurki zazwyczaj są grubsze i bardziej masywne. Przed zakupem należy również spojrzeć na sprężyny. Podobnie jak reszta elementów powinny wyglądać solidnie. Ważny jest również zaczep, który będzie narażony na duże obciążenia. Detalem, o który warto zadbać, są również osłonki chroniące przed ostrymi krawędziami. Z trampoliny ogrodowej będą korzystać przede wszystkim dzieci, dlatego powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo na każdym kroku.

Po piąte – możliwość złożenia trampoliny. Ten niepozorny szczegół okaże się istotny jesienią, kiedy pogoda nie będzie już pozwalać na zabawy na świeżym powietrzu. Trampolina ogrodowa nie powinna stać na dworze w czasie opadów deszczu i śniegu, ponieważ bardzo szybko się zniszczy i nie będzie nadawać się do użytku w kolejnym sezonie. Nie tylko metalowy stelaż pokryje się rdzą podczas stania na dworze w trudnych warunkach, ale również materiał, z którego zrobiona jest trampolina, może stracić swoje właściwości, a nawet pęknąć.

Ostatnią kwestią, którą wypadałoby wziąć pod uwagę, jest waga trampoliny. Trampolinę przenosi się rzadko, więc nie warto rezygnować z solidnego, metalowego stelaża kosztem łatwego przestawiania lub wynoszenia na strych.

Podsumowanie – jaką trampolinę ogrodową wybrać dla dzieci? 

W wyborze trampoliny dla dzieci powinniśmy przede wszystkim kierować się troską o ich bezpieczeństwo. Stelaż trampoliny ogrodowej powinien mieć solidne nogi i sprężyny, a mata musi być mocna. Idealna trampolina dla dzieci powinna mieć siatkę zewnętrzną i wewnętrzną oraz osłonki na ostre elementy konstrukcji. Maksymalne obciążenie i odpowiednia średnica zależą od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Przy podejmowaniu decyzji należy dobrze przeanalizować realia i kierować się zdrowym rozsądkiem. Dla wygody dzieci i rodziców warto również dokupić kompatybilną drabinkę, która ułatwi maluchom wchodzenie i schodzenie z zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − siedem =