Inspiracje Praktyczne porady i wskazówki Projektowanie Wyposażenie ogrodu

Taras w ogrodzie – jak zrobić go niedrogo

Wybór miejsca, w którym chcielibyśmy zaaranżować przydomowy taras, to najprzyjemniejsza część całego przedsięwzięcia. Pomimo tego, że w większości przypadków taras jest przedłużeniem salonu i przylega do ściany domu, warto rozważyć również niestandardową opcję, umieszczając go na środku ogrodu. Dzięki temu odejdzie nam część problemów związanych z budową, a dodatkowo zyskamy przestrzeń do odpoczynku bliżej natury. 

Wykonywanie tarasu – kilka porad

Jeśli zdecydujemy się na wysoki taras, który jest położonym na podwyższeniu przedłużeniem salonu, stworzenie takiego tarasu od zera okaże się trudne i kosztowne, ponieważ należy go dostosować do poziomu podłogi w salonie, a to wymaga pomocy ekipy budowlanej. Alternatywnym pomysłem jest stworzenie tarasu na poziomie trawnika. Takie rozwiązanie jest proste, szybkie, tanie i wygodne. Jeśli zależy nam na natychmiastowym pojawieniu się tarasu przy naszym domu, powinniśmy wybrać ten sposób. Wykonanie samodzielnie tarasu na gruncie nie jest trudne, ale wymaga wcześniejszego przygotowania się. Dobry plan i pomysł zdecydowanie przyspieszą pracę, ponieważ będzie wiadomo, od czego należy zacząć, aby uzyskać pożądany efekt. Warto zaangażować znajomego do pomocy, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na płyty tarasowe o dużych wymiarach, które są zbyt ciężkie, aby jedna osoba mogła je przenosić, bez narażenia się na szwank. Oprócz tego, dzięki dodatkowej parze rąk, znacznie przyspieszymy prace.

Taras w ogrodzie – od czego zacząć?

Podobnie jak w przypadku innych prac związanych z remontem, powinniśmy zacząć od planu i zebrania potrzebnych wymiarów. Zastanówmy się również nad wysokością tarasu. Eksperci radzą, aby przewidzieć spadki o wielkości 1-2 %, które będą mieć wpływ na prawidłowe odprowadzenie wody z powierzchni. Kolejnym krokiem powinno być zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich cenach. Taras na trawniku można zrobić z kostki brukowej lub płyt tarasowych. Wybór zależy przede wszystkim od naszego gustu, potrzeb i budżetu. Tworzenie tarasu na gruncie przypomina układanie chodnika, także nie powinno potrwać dłużej niż jeden dzień.

Zanim przejdziemy do prac, powinniśmy sprawdzić, czy ściana budynku, do którego będzie przylegać taras, ma prawidłowo wykonaną izolację przeciwwilgociową i czy wychodzi powyżej planowanego poziomu tarasu. W większości przypadków okaże się, że nie będzie z tym problemu, jednak warto jest się wcześniej upewnić, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie trzeba wykonać dodatkową izolację ściany. Dzień, który poświęcamy na zrobienie tarasu, powinniśmy zacząć od korytowania, czyli usunięcia wierzchniej warstwy ziemi. Następnie musimy zrobić podbudowę i zabezpieczyć krawędzie tarasu. Nie różni się to niczym od podbudowy chodnikowej, a jako krawędzie z pewnością sprawdzą się zwykłe krawężniki. W przypadku wysokiego tarasu mogą wystąpić problemy ze stabilizacją gruntu. W takim przypadku najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Ostatnim etapem jest układanie nawierzchni. Robimy to tak, jak w przypadku kładzenia kostki brukowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 7 =