Praktyczne porady i wskazówki Wyposażenie ogrodu

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Huśtawka w ogrodzie jest uwielbiana zarówno przez dużych, jak i małych. Jej zbudowanie nie jest trudne, a dzięki odpowiedniej impregnacji i nakładaniu pokrowca na huśtawki będziesz mógł korzystać z niej latami. Zanim jednak zaczniesz kompletować wszystkie elementy, wykonaj projekt, w którym rozrysujesz konstrukcję i jej umiejscowienie w ogrodzie. Wbrew pozorom, pierwsza kwestia jest zdecydowanie łatwiejsza, ponieważ istnieje jeden, najpopularniejszy schemat, według którego powinno się wykonywać huśtawki. Wybór odpowiedniego miejsca może okazać się większym problemem, zwłaszcza gdy ogród jest mały — huśtawka potrzebuje dużej ilości wolnej przestrzeni, tak aby siedzisko mogło swobodnie się poruszać.

Co jest potrzebne do zrobienia huśtawki?

W większości ogrodów i placów zabaw huśtawka wykonana jest z grubych bali lub kantówek. Konstrukcja składa się z dziewięciu belek o średnicy przynajmniej 10 centymetrów — pięciu o długości 3 metrów i czterech metrowych. Polecanymi ze względu na swoją trwałość i bezpieczeństwo gatunkami drewna są drzewa iglaste, a zwłaszcza świerk i sosna. Oprócz drewna należy przygotować również siedzisko, łańcuchy, które będą je utrzymywać oraz zaczepy i haki metalowe z podkładkami i nakrętkami. Do wykonania huśtawki ogrodowej potrzebne będą następujące narzędzia: śruby z podkładkami, klucze, piła, wiertarka, wiertła do drewna i dłuto. Nie zapomnij również o impregnacie do drewna, farbie, pędzlu, papierze ściernym i benzynie ekstrakcyjnej. Odpowiednia impregnacja drewna jest bardzo ważna, ponieważ w połączeniu z nakładaniem po sezonie wysokiej jakości pokrowca na huśtawki konstrukcja pozostanie w dobrym stanie przez wiele lat.

Krok pierwszy — przygotowanie drewna

Budowanie huśtawki powinieneś zacząć od dokładnego wyczyszczenia papierem ściernym i odtłuszczenia benzyną ekstrakcyjną wszystkich elementów. Następnie starannie pokryj je środkiem do impregnacji. Jeśli chcesz pomalować huśtawkę na inny kolor, zrób to na tym etapie. Cztery długie belki potrzebne są do stworzenia dwóch pionowych trójkątów podtrzymujących konstrukcję, które zostaną połączone kolejnym trzymetrowym palem. Krótsze elementy zamontuj jako dodatkowe wzmocnienie trójkątów i górnej belki. 

Krok drugi — montaż podstawy

Pierwszym etapem jest stworzenie podstawy, czyli dwóch trójkątów. Zacznij od wycięcia w każdej belce otworu, tak aby mogły się ze sobą zaklinować. Potem wywierć otwory i połącz je za pomocą śrub z podkładkami. Pamiętaj, aby nie łączyć belek na samej górze, tylko zostawić odstęp, tak aby można było zamontować na nim poziomy, górny pal. Po połączeniu dwóch ramion trójkąta wzmocnij je krótszą belką. Zamontuj ją na wysokości 50 centymetrów nad ziemią, ale uwzględnij fakt, że podstawa będzie zakopana w gruncie. Mając już dwa boczne elementy w kształcie litery „A” z małym trójkątem na górze, należy je wkopać do ziemi na głębokość przynajmniej 50 centymetrów. Belki możesz umieścić w ziemi bezpośrednio lub w kotwach.

Krok trzeci — montaż siedziska

Wywierć w górnej belce otwory i przymocuj ją za pomocą śrub. Gdy konstrukcja będzie już gotowa, przykręć haki, nie zapominając o podkładkach i nakrętkach samohamownych. Następnie przymocuj do nich łańcuchy, na których będzie wisieć siedzisko. Najlepiej, jeśli kupisz je w sklepie lub wykorzystasz nieużywaną ławkę. Pamiętaj, że jeśli z huśtawki mają korzystać również dorośli, haki musisz zastąpić obręczami. 

Huśtawka ogrodowa — jak o nią dbać, by służyła latami?

Stojąc na świeżym powietrzu, huśtawka jest narażona na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego aby cieszyć się nią jak najdłużej, powinieneś o nią dbać. Regularnie konserwuj ją, używając do tego dobrej jakości impregnatów, które będą ją chronić przed gniciem. Poza sezonem lub w czasie niepogody nakładaj pokrowiec na huśtawkę, który skutecznie zabezpieczy konstrukcję przed deszczem i śniegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =