Latem przydomowy basen jest marzeniem małych i dużych. Pływanie lub zabawa z dziećmi w wodzie pozytywnie wpływa na nasz organizm, relaksując, wprawiając nas w błogi nastrój i rozluźniając mięśnie. Basen w ogrodzie świetnie sprawdzi się również, gdy gospodarze lubią urządzać garden party i zapraszać znajomych. Wizja własnego basenu jest niezwykle kusząca, ale zanim podejmiemy decyzję o jego budowie, powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć i rozplanować.
Pierwsze kroki
Najlepiej, gdy decyzję o budowie basenu podejmiemy już w momencie projektowania domu. Pozwoli nam to nie tylko oszczędzić czas i pieniądze, ale również doskonale rozplanować cały teren. Unikniemy również frustracji związanej z niekończącym się remontem i zniszczonym ogródkiem. Jednak często zdarza się, że najpierw powstaje dom, a dopiero po jakimś czasie decydujemy się na dobudowanie basenu. Choć wiąże się z utrudnieniami, na szczęście taka inwestycja nie jest niemożliwa do wykonania.
Najlepsze materiały na nieckę basenu
Istnieje wiele różnych sposobów wykonania niecki basenu. Z tego powodu ciężko jednoznacznie wskazać, który z nich jest najlepszy. Pierwszą metodą jest wykonanie niecki z betonu zbrojonego. Dużą zaletą takiego rozwiązania, jest fakt, że basen może mieć dowolne wymiary, kształt i wyprofilowane dno. Drugą propozycją materiału na nieckę jest ocynkowana, stalowa blacha lub aluminium pokryte PCW. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest jego kształt — najczęściej koło lub owal. Trzecim możliwością jest wykonanie niecki basenu z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym. Ostatni pomysł to propozycja Szwedów — drewniano-metalowy szkielet wykończony wewnątrz wodoodporną sklejką.
Praktyczne rady
Wybierając odpowiednie miejsce na basen, powinniśmy pamiętać o trzech zasadach, które pomogą nam obniżyć koszty jego budowy i użytkowania. Po pierwsze, jeśli basen będzie znajdował się bliżej domu, koszty instalacji wodnej i elektrycznej znacznie się zmniejszą. Po drugie, powinniśmy wybrać miejsce, które jest dobrze nasłonecznione, dzięki czemu woda będzie się szybciej nagrzewać. Po trzecie, należy unikać obszaru, w którym są drzewa i krzewy, ponieważ wtedy łatwo dojdzie do zanieczyszczenia wody. Mając na uwadze te trzy aspekty, z łatwością znajdziemy miejsce idealne.
Przy wyborze wymiarów basenu powinniśmy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Zbudowanie i utrzymanie wielkiego, olimpijskiego basenu będzie nas sporo kosztować. Powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że wodę należy regularnie dezynfekować i przefiltrowywać — a im więcej wody, tym będzie to droższe. Z tego powodu należy zastanowić się nad złotym środkiem. Przyjmuje się, że optymalnymi wymiarami dla rodziny jest 5 metrów szerokości, 7 metrów długości i 1,5 metra głębokości. Jeśli jednak planujemy postawić trampolinę i skakać z niej do basenu, potrzebujemy co najmniej 2,5 metrów głębokości.
Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić, czy wybrana przez nas lokalizacja ma odpowiedni poziom wód gruntowych. Jeśli okaże się, że jest zbyt wysoki, basen będzie można zagłębić tylko częściowo lub ustawić na powierzchni. Nie należy bagatelizować kwestii związanej z poziomem wód gruntowych, ponieważ w przyszłości może to powodować niechciane konsekwencje. Pamiętajmy też, że najlepsze rozwiązanie doradzi fachowiec.
Jakimi płytkami ceramicznymi wykończyć nieckę?
Wybór płytek ceramicznych to najprzyjemniejszy etap planowania basenu. Jednak nie sam wygląd się liczy – bardzo ważne są również odpowiednie parametry, dzięki którym doskonale sprawdzą się w swojej roli. Należy zwrócić uwagę, aby były nienasiąkliwe i odporne na niskie temperatury oraz działanie chloru. Wokół basenu należy położyć płytki antypoślizgowe, które zmniejszą prawdopodobieństwo upadku. Alternatywnymi sposobami na wykończenie niecki basenowej są masy z żywic epoksydowych oraz folie z tworzyw sztucznych.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Oprócz samego basenu należy zadbać również o jego otoczenie i stworzyć miejsce idealne do relaksu. Do tego świetnie sprawdzą się leżaki basenowe oraz kącik wypoczynkowy z kanapą i stoliczkiem. Nie powinniśmy zapominać również o zapewnieniu cienia — do tego celu najlepiej sprawdzi się daszek lub żagiel przeciwsłoneczny.
O przydomowy basen należy szczególnie dbać. Z pomocą przyjdą różne akcesoria, które należy kupić już na samym początku. Jednym z najważniejszych elementów jest zestaw filtrujący odpowiedzialny za wyłapywanie i pozbywanie się zanieczyszczeń. Dzięki niemu w wodzie nie będą pływać liście i owady. Bardzo ważne jest również chlorowanie wody. Eksperci rekomendują, aby dodatkowo zwalczać zarazki chorobotwórcze poprzez ozonowanie wody. Ostatnim akcesorium służącym do zachowania higieny w basenie jest zestaw do czyszczenia, który powinien składać się z węża, końcówki do podłączenia pompy i końcówek zbierających.