Praktyczne porady i wskazówki Wyposażenie ogrodu

Huśtawka ogrodowa — jaką wybrać?

Latem częściej spędza się czas na świeżym powietrzu. Dobrze wiadomo, że nic tak nie cieszy, jak zadbany ogród. Jednak sama roślinność to nie wszystko – warto zadbać również o najbliższe otoczenie i urozmaicić je o dodatkowe miejsce do wypoczynku. Jednym z nich może być wygodna huśtawka ogrodowa, z której ucieszą się mali i duzi domownicy. Duża huśtawka idealnie sprawdzi się jako miejsce do popołudniowej drzemki, miłych rozmów i relaksu z książką. Na co zwrócić uwagę, wybierając huśtawkę ogrodową, żeby była bezpiecznym miejscem dla całej rodziny?

Dzięki dużej konkurencji na rynku wymarzoną huśtawkę można wybrać spośród setek modeli różniących się wyglądem, wielkością, konstrukcją oraz jakością użytych materiałów. Najważniejsze jest, aby zawsze jak największą wagę przywiązywać do kwestii bezpieczeństwa. Który materiał jest pod tym względem najlepszy?

Metalowa, drewniana czy plastikowa?

Dostępne na rynku huśtawki najczęściej mają konstrukcję wykonaną z metalu, drewna lub plastiku. Aby były wygodne, na siedzisko kładzie się specjalne materace na huśtawki, które wzorem i kolorem można dopasować do swoich preferencji. Jakie są wady i zalety każdego materiału? Zdecydowanie najwytrzymalszym szkieletem mogącym utrzymać największe obciążenie jest ten zrobiony z metalu. Na drugim miejscu pod względem trwałości znajduje się drewno, a najmniej bezpieczną propozycją jest huśtawka z plastiku.

Wybierając huśtawkę ogrodową, powinno się zwrócić uwagę również na sposób montowania siedziska. Bezpieczeństwo zapewnią odpowiednio grube liny lub łańcuchy, które z powodzeniem powinny utrzymać kilka osób. Jeśli wydaje Ci się, że konstrukcja nie jest bezpieczna, lepiej poszukaj kolejnego modelu. Pamiętaj, że chodzi tutaj przede wszystkim o Twoich najbliższych.

Czy warto kupić huśtawkę rozkładaną?

Możliwość składania huśtawki ogrodowej jest dużą zaletą produktu. Dzięki takiej funkcjonalności sprzęt dłużej pozostanie w świetnym stanie, ponieważ poza sezonem będzie można go schować w suche miejsce. Ponadto opcja składania dobrze sprawdzi się, jeśli Twój ogród nie jest za duży albo masz do dyspozycji tylko niestrzeżoną działkę. W takim przypadku najlepiej wyciągać huśtawkę wtedy, kiedy planujesz z niej korzystać. Pamiętaj, że opcję składania posiadają tylko modele wykonane z metalu lub aluminium.

Zastanawiając się nad różnymi modelami, warto wziąć pod uwagę również wielkość ogrodu i styl, w jakim jest utrzymany. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, gdy całą powierzchnię zajmuje ogromna huśtawka. Huśtawkę warto dobrać do innych mebli ogrodowych, tak aby stanowiła część spójnej aranżacji. Dużą zaletą z pewnością jest fakt, że na rynku dostępnych jest wiele różnych materacy na huśtawki, dzięki czemu można dopasować jej wygląd do swojego gustu. Wybierając huśtawkę ogrodową, zwróć uwagę również na obecność daszku. Ten niepozorny element z pewnością przyda się podczas dłuższego relaksu. Nie tylko ochroni przed promieniami słonecznymi, ale również przed letnim lekkim deszczem.

Standardowe huśtawki kilkuosobowe najczęściej mają szerokość od około 160 do 240 centymetrów oraz długość od 100 do 160 centymetrów. Takie wymiary pozwalają komfortowo usiąść kilku osobom lub położenie się. Wysokość huśtawki to zazwyczaj 250 centymetrów, dzięki czemu mogą z niej korzystać również osoby wysokie. Należy jednak uważać, ponieważ mniejszym dzieciom wejście na taką huśtawkę może sprawiać problemy.

Jaką huśtawkę wybrać?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych kształtów huśtawek ogrodowych. Najmodniejszym modelem jest wiszący kosz o designerskim wyglądzie i wygodnych poduchach. Jego największą zaletą jest to, że można go używać zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Podobna jest huśtawka-fotel, która idealnie sprawdzi się, jeśli uwielbiasz czytać na świeżym powietrzu. Najczęściej ma solidną konstrukcję i wygodne podłokietniki. W tym samym stylu można dostać również huśtawkę-bujak. Każdy z powyższych modeli przeznaczony jest do indywidualnego użytku, ale wiele najpopularniejszych rodzajów huśtawek ogrodowych pozwala na korzystanie z nich przez dwie lub trzy osoby jednocześnie. Takie modele są szersze i najczęściej również stabilniejsze.

Huśtawka dla dzieci

Przydomowa huśtawka to marzenie wielu dzieci. Zakup dużego, kilkuosobowego modelu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ będą mogły z niej korzystać nie tylko dzieci, ale również dorośli. Przy wyborze elementów wyposażenia ogrodu przeznaczonych dla dzieci najważniejsze jest ich bezpieczeństwo. Dlatego idealna huśtawka powinna być solidna i mieć dodatkowe zabezpieczenia, na przykład poręcze. Należy jednak pamiętać, że nawet najbezpieczniejsza opcja może nie być wystarczająca, gdy pozostawimy małe dziecko bez opieki.

Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z huśtawki?

Najważniejszą zasadą, której powinieneś przestrzegać, jest nie przekraczanie maksymalnego obciążenia huśtawki. Gdy taka sytuacja nastąpi, huśtawka ulegnie zniszczeniu. Należy pamiętać również, aby zawsze towarzyszyć dziecku podczas zabawy na huśtawce oraz w jej pobliżu, kiedy korzystają z niej inni. Dbaj także o to, aby sprzęt ogrodowy nie był zbyt często narażony na opady deszczu. W tym celu należy przykryć stelaż wraz z materacem na huśtawki specjalnym pokrowcem.

Idealne miejsce na huśtawkę

Miejsce, w którym postawisz huśtawkę ogrodową, zależy głównie od Twoich preferencji. Jednak warto wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, na którym ma stać. Mniejsze modele z powodzeniem mogą stać na trawie, jednak cięższy stelaż powinien mieć solidniejsze oparcie na przykład w postaci żwiru czy betonu.

Ile kosztuje huśtawka ogrodowa?

Ceny kilkuosobowych modeli zaczynają się od 200 złotych, a kończą na kilku tysiącach — wszystko zależy od materiałów, z których są wykonane materac na huśtawkę i stelaż. Podobnie jak w przypadku innych mebli ogrodowych najlepszą opcją będzie złoty środek. Nawet jeśli kierujesz się głównie ceną, pamiętaj, aby wybrać stabilną i solidną konstrukcję, która zapewni Twojej rodzinie bezpieczeństwo i będzie służyć przez wiele lat.

Cechy idealnej huśtawki ogrodowej

Dobra i bezpieczna huśtawka ogrodowa powinna być przede wszystkim wytrzymała na duże obciążenie — im większe, tym więcej osób jednocześnie będzie mogło z niej korzystać. Bardzo ważne jest, aby była wykonana z jak najlepszych materiałów, które zagwarantują stabilność i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto warto zadbać, aby materac na huśtawkę był zdejmowany, co z pewnością ułatwi czyszczenie materiału i konserwację stelażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 14 =